Cyklovýlet s miminy a psy podél Schwarzenberského kanálu

(Nová Pec – Jelení Vrchy – Nová Pec; délka: 20 km; náročnost: nízká, vhodné i pro nesportovce)

Vyrážíme z parkoviště u hájovny nad Novou Pecí. Popojeli jsme autem, protože jsme ještě ráno zajeli do cyklopůjčovny v Horní Plané pro vozík za kolo. Obě děti sice mají své sedačky, ale pes má problémy s páteří a veterinář mu doporučil klidový režim. Vozík jsme bez problémů sehnali, ale pes se odmítá nechat připravit o radost z běhu a proti usazení do vozíku hlasitě protestuje. Necháváme tedy vozík v autě, usazujeme děti do sedaček a vyrážíme. Nejdřív musíme pozdravit rodinku selátek u hájovny.

Kousek za hájovnou se silnice začíná zvedat do kopce. Nenecháváme se odradit, kopec je sice prudký, ale nijak dlouhý. Asi po 500 metrech vysupíme na rozcestí Raškov, kde se napojujeme na modrou turistickou značku vedoucí podél kanálu. Schwarzenberský plavební kanál je nejenom geniální technická vodní stavba pro plavení dřeva ze šumavských lesů do Vídně, kterou na přelomu 18. a 19. století navrhl bývalý lesní adjunkt Josef Rosenauer, ale v současné době je to taky ideální cykloturistická trasa – kanál je totiž veden prakticky po vrstevnici a lemuje jej pohodlná cesta – zčásti štěrk, zčásti uježděná hlína. Pro nás je důležitý i fakt, že sem smí jenom auta lesní správy, takže psům volně běžícím vedle kola nic nehrozí...

Zhruba na sedmém kilometru se zastavujeme u Rosenauerovy kapličky a obdivujeme důmyslně vyřešenou křižovatku kanálu s potokem. Ale děti se dožadují svačiny, kterou s sebou nemáme, takže zpátky do sedel a vzhůru na zbývající dva kilometry k hospodě v Jeleních Vrších. Občerstvení na zahradě rodinného domku nabízí domácí bramboračku a borůvkový koláč, které by obstály v každé kulinářské soutěži. Nakoukneme ještě do tunelu - není tam sice žádná zakletá princezna, jak doufaly děti, ale zato jsme v trávě objevili pár hříbků do polívky. Kolem minimuzea vyrážíme po stejné trase zpátky. Kdybychom s sebou neměli pejsky, mohli bychom se do Nové Pece vrátit i po silnici přes Kocovu pilu – třeba někdy příště. I tak to bylo příjemné dopoledne.

alabuster | EDGERING | x4u | 2009/2010